недоям си
[nɛdoˈjam si]
недоям си значение:
Какво е недоям си? Да остана гладен след хранене; да не изям достатъчно количество храна, за да се заситя.
1. (физиология) Да остана гладен след хранене; да не изям достатъчно количество храна, за да се заситя.
- Ударение
- недоя̀м си
- Част на речта
- глагол, фраза
- Сричкоделение
- не-до-ям си
- Вид
- свършен
- Преходност
- непреходен
- Спрежение
- разнохронен глагол
- Възвратна форма
- си
- Видова двойка
- недояждам си
Примери за използване на недоям си
(физиология)
- Ако недоям си на обяд, следобед ме боли глава.
- По-добре да недоям си, отколкото да преям.
Синоними на недоям си
Антоними на недоям си
Как се пише недоям си
Грешни изписвания: не доям си, недо ям си, недуям си, недоям сй
Представката 'недо-' се пише слято с глагола, когато образува една смислова цялост (недостатъчност на действието). Частицата 'си' се пише отделно.
Етимология
Произход:Български
Оригинална дума:ям
Сложен състав от частицата за отрицание 'не', представката 'до-' (за завършеност), глагола 'ям' и възвратната частица 'си', указваща лично преживяване или състояние.
Употреба
Чести словосъчетания:
- системно си недоям
Източниците на речниковите данни и начинът на редакция са описани в Източници и методология.
Автоматично генерираните правописни варианти са помощна информация и могат да съдържат грешки.
